NAŠE NÁRODNÍ

NAŠE NÁRODNÍ, 2.6.2018
Klicperovo divadlo, Hradec Králové, 16.30–18.00 hodin

Hlubina Ostrava, Kašava Zlín, Ondrášek Frýdek-Místek, Vycpálkovci s muzikou Rozmarýn Praha 
Připravovaný pořad se odvíjí od klíčových kulturně-společenských momentů česko (slovenské) historie, s nimiž zároveň rezonovalo formování a vývoj folklorního hnutí. Po vzniku samostatného státu to byl právě Sokol, který významně podpořil rozvíjející se krúžkařské hnutí. Vedle toho se zde objevila zcela nová koncepce ztvárnění a využití lidového tance ve scénické kompozici, jejichž nositelkami byly v naprosté většině případů představitelky novodobého (výrazového) tance. Také tato významná kapitola českého neakademického tance byla zaštítěna Sokolem a stala se tak logickým druhým inspiračním zdrojem připravovaného večera. Vybraní účinkující, soubory, sólisté a jejich repertoár budou dokreslovat nastíněné historické a společenské souvislosti významu Sokola při hledání a vytváření scénického pojetí lidového tance v našich podmínkách. Hudebně taneční kompozice pro tento večer jsou vybírány tak, aby odkazovaly k hluboké vnitřní spojitosti uměleckého díla s tradicí, životní, uměleckou, ale také historickou zkušeností, aby zrcadlily život a společně sdílené hodnoty.
 
 
 
Kateřina Černíčková, autorka pořadu
(jedná se o předpremiéru pořadu, který bude součástí kulturního program XVI. Všesokolského sletu v Národním divadle v Praze)
NAŠE NÁRODNÍ

Tento projekt se uskutečňuje za finanční­ podpory Ministerstva kultury, Královéhradeckého a Pardubického kraje a statutárních měst Hradec Králové a Pardubice

Hlavní partneři festivalu

Partneři festivalu

Mediální partneři

Facebook