Folklorní soubor Baldrián z Pardubic je komorní hudebně taneční soubor, který oživuje písničky a tance Polabí a východních Čech. Lidové zvyky a tradice předvádí ve scénickém zpracování, některé realizuje i v rámci tradičních událostí a svátků. Členy souboru můžete vidět při tříkrálové obchůzce, masopustu, vynášení smrti nebo úspěšných představeních Máje i Svatej Ján a O perníkových panenkách.
Baldrián je lidové jméno pro léčivou bylinku Kozlík lékařský, se kterou má soubor údajně společnou tu vlastnost, že zklidňuje nervovou soustavu, tiší migrénu nebo, chcete-li, zlepší náladu a hladí po duši. Ale posoudit to musíte již sami.
Vedoucí souboru: Aleš Mokren
Vedoucí taneční složky, choreografka: Marie Mokrenová
http://www.baldrian.cz/
Folklórny súbor Bystrina z Banskej Bystrice píše svoju históriu už viac ako 30 rokov.
Vznik súboru sa datuje k 01.10.1980, kedy z poverenia Domu Kultúry v Banskej Bystrici sme zlúčením mnohých menších súborov vytvorili jedno reprezentačné teleso.
Od jeho vzniku sme navštívili nejeden festival v Európe, Ázii a Afrike.
Svojou tvorbou sme šírili radosť po celom Slovensku a svoje umenie predvádzali na mnohých folklórnych festivaloch, vrátane Podpolianskych slávností, Košických dní a na Horehronských dňoch spevu a tanca v Heľpe. Osobnosti ako Mgr. Tibor Sedlický, Ján Pivoluska, Juraj Pecník a mnohé ďalšie, výrazne zanechali svoj rukopis na veľkosti mena Bystrina.
Soubor lidových písní a tanců Čtyřlístek vznikl v roce 1976 z podnětu členů lidové muziky, která na Gymnáziu J.A. Komenského v Novém Strašecí působí nepřetržitě od roku 1956, tedy více než 50 let. Soubor se zabývá především folklorem středních Čech (Rakovnicko, Berounsko, Slánko), ale jeho cimbálová muzika hraje i písně Moravy (zejména Moravského Slováckého a Valašska) a dudácká kapela zase písně jižních i západních Čech. Čtyřlístek patří již řadu let mezi přední české folklorní soubory a pravidelně se zúčastňuje celé řady folklorních festivalů a přehlídek. Za dobu své existence uskutečnil soubor více než 2000 vystoupení v celé naší vlasti i daleko za hranicemi. Jeho vystoupení měla úspěch ve Francii, Itálii, Belgii, Holandku, Německu, Dánsku, Polsku, Slovinsku, Maďarsku, Izraeli, Rumunsku, Uzbekistánu, Tádžikistánu a samozřejmě na Slovensku. Od roku 1994 se členové Čtyřlístku podílejí na organizaci Středočeského folklorního festivalu Tuchlovická pouť a před dvěma lety se soubor stal jeho hlavním pořadatelem.
Vedoucí souboru: Bohumil Chochola
Vedoucí taneční složky: Magdalena Pelcová, Zuzana Stránská
Vedoucí česká muziky: Tomáš Vávra
Vedoucí cimbálové muziky: David Bušek
Soubor Dupák již od roku 1991 zpracovává lidovou látku z východočeského regionu, převážně z Hradecka, Polabí a Podkrkonoší, se snahou obnovovat nejen tance a písně, ale i lidové zvyky a starodávné obyčeje našich předků, s přáním rozdávat radost všem se kterými se potkáme. K tomu nám velmi pomáhá i muzika folklorního souboru Kvítek, se kterou již několik let spolupracujeme. Největší novinkou letošního roku je to, že jsme se rozrostli o spoustu nových členů, pro něž je vystoupení na FF Pardubice-Hradec jedno z prvních.
Vedoucí souboru a taneční složky: Pavel Mazánek
Organizační vedoucí souboru: Pavla Řádková
Vedoucí muziky: Ondřej Veselý
http://www.fsdupak.sweb.cz
Národopisný soubor Formani Slatiňany vznikl oficiálně na jaře roku 2004, kdy spatřil světlo světa jak název, tak i logo nově se formujícího uskupení muzikantů a tanečníků. Formani od svého založení navázali úzkou spolupráci s Tělocvičnou jednotou Sokol Slatiňany. Soubor zpracovává písně, tance a zvyky z Východních Čech, převážně sahá do regionů Chrudimska-Nasavrcka, Hlinecka a Českého Horácka. Za dobu své existence reprezentovali souboráci Východočeskou župu a město Slatiňany na mnoha akcích a festivalech nejenom v Čechách, ale i za hranicemi vlasti. Všude, kam Formani dojedou, je veselo a s diváky si záhy porozumí díky své bezprostřednosti a muzikálnosti.
Muziku souboru tvoří stabilní kádr deseti muzikantů pod laskavým ale zároveň i pevným vedením primášky Heleny Kohoutkové. Podle jejich not pak dnes tančí a zpívá deset tanečních párů pod vedením Aleše Kohoutka a Stáni Sejkorové, kteří soubor zásobují i choreografiemi. To vše organizačně „kočíruje“ a řád věcem souborovým udává Radim Zajíček.
http://formani.wz.cz
Folklorní soubor Gaudeamus VŠE Praha, pokračovatel známých „Nejedlovců“, působí na české folklorní scéně již od roku 1949. Zřizovatelem je Vysoká škola ekonomická v Praze a jeho členy jsou studenti a absolventi VŠE i dalších pražských vysokých škol. Soubor se zaměřuje na scénické zpracování lidového hudebního, pěveckého a tanečního umění, snaží se objevovat nové možnosti práce s lidovou kulturou, ale i znovu odkrývat a uchovávat stopy zanechané svými předchůdci. Své místo si Gaudeamus vydobyl především neobvyklým a často překvapivým zpracováním motivů lidové kultury, humorem a velkým zaujetím všech interpretů i důrazem na detail a dokonalost provedení. Jako ojedinělé je hodnoceno výrazové a pohybové zapojení muziky do komponovaných pořadů.
V listopadu 2009 oslaví Gaudeamus 60 let od svého založení.
Vedoucí souboru a pěvecké skupiny: Květa Matoušová
Vedoucí taneční skupiny: Věra Fenclová
Vedoucí muziky: Marek Janata
http://www.gaudeamus-folklor.cz/
Soubor Radost pracuje od roku 1977 v DDM Alfa v Pardubicích. V současné době má devadesát členů v jednotlivých odděleních ve věku od čtyř let až po dospělé. Všechna oddělení se zúčastní festivalu. Zpracovává přednostně folklor z Pardubicka, Chrudimska a Nasavrcka a okrajově i z jiných folklorních oblastí.
Umělecká vedoucí souboru: Jitka Vítková
Národopisný soubor Kohoutek z Chrudimi loni oslavil 30. narozeniny. Společným jmenovatelem jeho repertoáru je netradiční výběr tématu a přístup k němu s použitím osobitých výrazových prostředků. Soubor samozřejmě prezentuje i klasický taneční a hudební repertoár zaměřený převážně na východní Čechy a Polabí, ale nebrání se ani sáhnout do jiných českých regionů. Inspirací pro scénická čísla jsou i útržky či detaily všedního života našich předků a jejich autorské uchopení a zpracování.
Každoročně začátkem září soubor v Chrudimi pořádá folklorní festival Chrudimské obžínky, v prosinci pak představuje nový program ve vlastním pořadu s názvem Trochu vánoční. Členové souboru také v Chrudimi oživili tradiční masopustní obchůzku s typickými maškarami, v jejíž scénickém zpracování vycházejí z podoby obchůzky na Hlinecku, která byla zapsána na Seznam světového nehmotného dědictví UNESCO.
Vedoucí souboru: Šárka Kratochvílová
Primáš muziky: Tomáš Dostál
http://www.nskohoutek.cz
Dětský folklorní soubor Kvítek z Hradce Králové byl založen na podzim roku 1982. V současné době soubor tvoří devítičlenná lidová muzika, kde hrají zkušení muzikanti, a taneční složka. Kvítek se věnuje zpracování písní a tanců především vlastního regionu (Hradecka, Podorlicka, Podkrkonoší), muzika má však v repertoáru písničky i z jiných regionů Čech, Moravy a Slovenska.
Muzika kromě samostatného vystupování spolupracuje ještě s dalšími folklorními soubory, doprovází soubory Dupák z Hradce Králové, Moták z Prahy a Český lidový soubor Chrudim.
Vedoucí souboru: Ondřej Veselý
www.fskvitek.cz
Folklorní soubor Lipka byl založen v roce 2007 při Kulturním centru v Pardubicích bývalými členy pardubických dětských folklorních souborů a v tomto roce tak prožívá svou pátou sezónu. Soubor si klade za cíl uchovávat a obnovovat lidové tradice a zvyky, současně se ale snaží prezentovat folklor tak, aby byl přístupný a poutavý pro široké publikum. Kromě tradičních Výročních a Vánočních koncertů pořádá každoročně cyklus tanečních zábav pro veřejnost, tzv. Tanečních domů, kde za doprovodu živé lidové muziky probíhá i výuka tance tou nejpřirozenější formou – hrou a zábavou. Pravidelně také spolupracuje s Východočeským divadlem v Pardubicích. V loňském roce také obnovil tradici pardubických Staročeských bálů a uspořádal první ročník Podzimních folklorních slavností.
Vedoucí souboru: Michal Doubek
http://www.fslipka.cz
Dětský folklorní soubor Perníček vznikl v roce 1986 při Základní umělecké škole Havlíčkova 925, Pardubice. Hraje, tančí a zpívá v něm na 140 dětí ve věku od 4 do 18 let. Tanečníci „předškoláci“ vystupují pod vlastním názvem „Marcipánek“. O hudební doprovod se stará dětská lidová muzika.
Při tvorbě repertoáru soubor klade důraz na poznávání našeho kraje, proto čerpá převážně z regionu Polabí a zvyklostí, které se k němu váží. Společně s dětmi odhaluje jak žily naše "prabáby" během celého roku. Vznikají tak celovečerní představení skládající se z jednotlivých tanečních pásem všech oddělení souboru, která jsou vzájemně tematicky provázána (O Velikonocích, O Vánocích, O posvícení, O letnicích s Perníčkem a Marcipánkem). Za léta svého působení se soubor Perníček již řadí mezi nejvýraznější české soubory. Reprezentoval své město, kraj i zemi na mnoha přehlídkách a mezinárodních festivalech u nás (MFF Strážnice, Pardubice-Hradec Králové, Tradice Evropy) i v zahraničí (Evropa, Asie, Afrika, Jižní Amerika…).
Soubor je nositelem titulu Laureát MFF Strážnice 2013.
Vedení souboru se skládá z učitelů ZUŠ, choreografky souboru jsou Lenka Šťastná, Blanka Slouková a Iveta Lepori-Paličková, vedoucími dětské lidové muziky jsou Michal Doubek a Pavla Slouková.
www.dfspernicek.cz
Písečan tančí, hraje a zpívá již od roku 1975. V příštím roce oslaví již 40. výročí vzniku. Jak název napovídá, jeho domovem je jihočeské město Písek. Soubor čerpá lidovou látku, ať už hudební nebo taneční, zejména v historickém Prácheňském kraji. Jeho tvář známou divákům po celém Česku, ale i v mnoha koutech Evropy, nejvýrazněji formoval dlouholetý vedoucí MUDr. Milan Bečka, který na podzim roku 2010 předal žezlo choreografa Ing. Lucii Pokorné. Kromě festivalových vystoupení a zájezdů mladí i ti zkušenější členové souboru společně pečují o souborový klenot - Mezinárodní folklorní festival v Písku, jehož je právě Písečan hlavním organizátorem. Festival se koná vždy v druhé polovině srpna a za dobu své existence již hostil desítky souborů z celého světa, např. z Nového Zélandu, Mexika, Koree, Sardinie atd. V letošním roce bude probíhat již XXI. Ročník, a to v termínu 12.-16.8.
V září 2012 se folklorní rodina rozrostla o dalšího člena, pod hlavičkou T. J. Sokol Slatiňany vznikl Dětský folklorní soubor Sejkorky. Ve třech tanečních odděleních souboru a v muzice hraje, zpívá a tančí více než 70 dětí od 4 do 18ti let. Soubor zpracovává písně, tance, dětské hry a říkadla z východu Čech a Českomoravské vysočiny. Vedoucí souboru je Mgr. Stanislava Sejkorová, dětská muzika pracuje pod vedením Mgr. Jiřiny Pražanové. Soubor pravidelně vystupuje nejen ve Slatiňanech a blízkém okolí, ale je také jedním z organizátorů Dětského mezinárodního folklórního festivalu Tradice Evropy. V srpnu 2014 soubor reprezentoval ČR na festivalu v polské Varšavě a v listopadu přinesl české písničky a tance na mezinárodní folklórní festival do Maďarska.
Dětský folklorní soubor v Rokycanech založila v roce 1967 Božena Auterská. Od roku 1981 vystupuje pod názvem Sluníčko. Tvůrčí a pedagogický tým již třetí generace tohoto souboru tvoří Jana Frühaufová a Zdeněk Vejvoda.
Sluníčko se zabývá jevištní stylizací národopisných materiálů z jihozápadních Čech a Rokycanska, zpracovává hudební a taneční folklor a zvykosloví. Současná generace sdružuje 18 tanečníků ve věku od 15 do 20 let.
Rokycanské soubory kromě četných koncertů a vystoupení každoročně pořádají krajskou dětskou soutěž v interpretaci lidové písně, celovečerní vánoční představení, dětské masopustní zábavy, ale také výlety, letní tábory a soustředění.
Kromě účasti na významných domácích přehlídkách rokycanské soubory vystupovaly na festivalech v Evropě a Asii (Jižní Korea, Indonésie). Soubor Sluníčko získal prestižní ocenění Laureát Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici, v roce 2007 byl navíc oceněn na národní přehlídce dětských folklorních souborů za příkladnou práci s dětmi a choreografické ztvárnění tématu.
Soubory natočily snímky v Českém rozhlase v Praze a v Plzni, v České televizi Praha a ostravské televizi NOE.
Během čtyřicetisedmileté existence rokycanského souboru jím prošlo více než 1.000 dětí. Soubor je významným organizátorem kulturního života města i regionu.
www.slunicko-rokycany.eu