XVI. ROČNÍK

Účast souborů: BALDRIÁN Pardubice, ČERVÁNEK Hradec Králové, DUPÁK Hradec Králové, DYLEŇ Karlovy Vary, HOLOUBEK Pardubice, KOHOUTEK Chrudim, KRAJINA Olomouc, KVÍTEK Hradec Králové, MARCIPÁNEK Pardubice, MUZIKA KARMAZÍN Pardubice, MUZIKA ROZMARÝNEK Praha, PERNÍČEK Pardubice, RADOST Pardubice, RUSAVA Bystřice pod Hostýnem, ŠARVANCI Praha, VYCPÁLKOVCI Praha

Hosté festivalu: GNOMUS Pardubice, KANTOŘI Hradec Králové, MUSICA BOHEMICA Praha, PARDUBICKÝ DĚTSKÝ SBOR, TRDLO Pardubice


Celkem: 16 souborů

      Zahájení XVI. ročníku bylo velice srdečné a neformální. Primátoři byli oblečeni do historických kostýmů a po zahájení na radnici ještě – zcela neplánovaně – odstartovali festival přímo na jevišti na Pernštýnském náměstí.

     Pernštýnská noc měla již tradiční průběh a představila prezentaci folkloru v mnoha jeho podobách. Pardubické náměstí ožilo velkým staročeským jarmarkem spojeným s ukázkami a prodejem prací lidových řemeslníků. Návštěvníci Pernštýnské noci si mohli zakoupit výrobky z keramiky, dřeva, proutí, sušených květin, dále staročeské perníčky a nebo výrobky z kůže. Nechybělo ani dobové občerstvení ve staročeské krčmě a všemi oblíbená medovina. Také kulturní program Pernštýnské noci byl doslova nabitý. Na pódiích u morového sloupu a před Evropským spolkovým domem se střídaly folklorní soubory převážně z různých koutů republiky – Prahy, Olomouce, Bystřice po Hostýnem, Karlových Varů a dalších. Chvíli zastavení v atriu radnice vyplnily komorním pořadem muziky Baldrián Pardubice, Rozmarýnek Praha a Tožtak Olomouc. Na nádvoří zámku se představily soubory Rusava, Krajina a Šarvanci. Na Příhrádku vládla poněkud komornější atmosféra a jak už to bývá v Pardubicích zvykem, pódium ovládly folkové kapely, ale i dětský pěveckých sbor.

     V minulém roce festivalu měly dílny, taneční i muzikantská, obrovský ohlas u všech zúčastněných. V této obnovené tradici se pokračovalo. Muzikantskou dílnu si zopakoval lektor Miloslav Rychta a Miloš Vršecký se ujal dílny taneční.

     Dětský pořad se letos, vzhledem k počasí, neuskutečnil. Byla to veliká škoda.

     Ve scénickém pořadu v Klicperově divadle se představila Musica Bohemica a taneční skupina souboru Vycpálkovci. Hudebně taneční freska - Český rok - hudebního skladatele Jaroslava Krčka a choreografky Daniely Stavělové je ztvárněním lidového kalendáře s jeho tradičními zvyky a obřady. Hodinová hudební kompozice byla inspirována nejen hudebním a slovesným, ale i tanečním projevem, který dává celé skladbě výrazný puls a dramatickou působivost. Scénické ztvárnění českého tradičního uměleckého projevu nabízí širokou škálu možností propojení různých složek hudebního, tanečního, dramatického a výtvarného projevu a vytváří tak emocionálně působivou kompozici.

     Sobotní odpoledne a večer na Šrámkově statku patří k vrcholům hradecké části festivalu. Plno zpěvavých lidových písní, veselé potancování, milí hosté. Letos čekalo na účinkující i diváky milé překvapení. Po dvou letech se nové tváře dočkala i dominanta celého dvora – roubený statek.

     Na zcela naplněném nádvoří se představily dětské i dospělé soubory tím nejlepším ze svého repertoáru, co se do tohoto nádherného, akusticky bezvadného prostředí hodilo. Pořadu předcházelo rozloučení a poděkování pořadatelů festivalu zástupcům zúčastněných souborů. Při krátkém zhodnocení letošního ročníku zástupci souborů zazněla spokojenost s průběhem festivalu i radost ze vzájemného setkání. Folklorní festival Pardubice – Hradec Králové je diváky hojně navštěvován a během let se stal pevnou tradicí charakteristickou pro počátek léta.

Tento projekt se uskutečňuje za finanční­ podpory Ministerstva kultury, Královéhradeckého a Pardubického kraje a statutárních měst Hradec Králové a Pardubice

Hlavní partneři festivalu

Partneři festivalu

Mediální partneři

Facebook