Učinkující

ÚČINKUJÍCÍ SOUBORY

BALDRIÁN Pardubice,ČERVÁNEK Hradec Králové,DUPÁK Hradec Králové,FORMANI Slatiňany,CHAIRÉ Příbram,CHOREA HISTORICA Praha,JIREZA Liberec,KOHOUTEK Chrudim,KUŘÁTKA Chrudim,LIDOVÁ MUZIKA Z CHRÁSTU Chrást,LIPKA Pardubice,PERNÍČEK a MARCIPÁNEK Pardubice,POLENO Bratislava,PROMNI Polsko,RADOST A HOLOUBEK Pardubice,VLČNOVJAN Vlčnov,VYCPÁLKOVCI Praha.
DEREBAND Vsetín,FOLKOVÁ SKUPINA DEVÍTKA Praha,FOLKLORNÍ SOUBOR MABINA Kongo,FOLKLORNÍ SOUBOR PAPHOS Kypr,SVÍTÁNÍ - ORIGINAL CZECH MUSIC Brno,TRDLO Pardubicec,


    HOSTÉ FESTIVALU


BALDRIÁN Pardubice

Folklorní soubor Baldrián z Pardubic je komorní hudebně taneční soubor, který oživuje písničky a tance Polabí a východních Čech. Lidové zvyky a tradice předvádí ve scénickém zpracování, některé realizuje i v rámci tradičních událostí a svátků. Členy souboru můžete vidět při tříkrálové obchůzce, masopustu, vynášení smrti , nebo úspěšných představeních „Máje i Svatej Ján..“ a „O perníkových panenkách“.
Baldrián je lidové jméno pro léčivou bylinku Kozlík lékařský, se kterou má soubor údajně společnou tu vlastnost, že zklidňuje nervovou soustavu, ti ší migrénu nebo, chcete-li, zlepší náladu a hladí po duši. Ale posoudit to musíte již sami.

Vedoucí souboru: Aleš Mokren
Vedoucí taneční složky, choreografka: Marie Mokrenová
http://www.baldrian.cz/

 



ČERVÁNEK Hradec Králové

Dětský folklorní soubor Červánek se už více než třicet let akti vně podílí na oživování lidových tradic ve městě a okolí. Spolu s vlastní lidovou dětskou muzikou představuje veřejnosti písně, tance, dětské hry a zvyky našeho regionu. K velmi oblíbeným akcím díky souboru patří již tradiční masopustní obchůzka centrem města i vynášení smrtky v Jiráskových sadech. Už počtrnácté jsme letos na jaře pořádali dětský krojovaný bál, na který zveme kromě hradeckých dětí dětské soubory z východních Čech a v posledních letech i z Moravy. Svoji tradici mají i veřejností hojně navštěvované vánoční koncerty. Vloni jsme přidali v adventním čase ještě červánkovskou vánoční dílnu.

Vedoucí souboru: Iva Ondráčková
Organizační vedoucí: Pavla Řádková
Vedoucí muziky: Josef Matoušek
http://www.dfscervanek.sweb.cz

 

 



DUPÁK Hradec Králové

Jsme folklorní soubor Dupák z Hradce Králové, který zpracovává lidovou látku z východočeského regionu, převážně z Hradecka, Polabí a Podkrkonoší. Snažíme se obnovovat lidové zvyky a obyčeje, podařilo se nám udělat tradici např. z jarních zvyků jako jsou masopustní obchůzky, vynášení smrti, stavění máje apod. Své první polky a sousedské jsme se učili v dětském folklorním souboru Červánek z Hradce Králové, postupem času se k nám přidali i další, které oslovil lidový tanec a zpěv.

Vedoucí souboru: Pavla Řádková
Vedoucí muziky: Josef Matoušek
http://www.fsdupak.sweb.cz

 



FORMANI Slatiňany

Národopisný soubor Formani Slati ňany vznikl v roce 2004 a spolupracuje s tělocvičnou jednotou Sokol Slatiňany a Základní uměleckou školou ve Slati ňanech. Zpracovává písně, tance a zvyky z východních Čech, převážně z regionů Chrudimska, Hlinecka a Nasavrcka. Samozřejmě, že vedle sousedských, obkročáků či skočné nechybí v repertoáru souboru ani oblíbené mateníky v různých úpravách a choreografi ích, při kterých se vydovádí muzikanti i tanečníci. Formani pracují s tanečním materiálem jak v základních formách, tak i v komponovaných celcích. Drží se také pravidla, že zpěv patří neoddělitelně k lidovému projevu a že předzpěv patří k tanci a tanečníkovi stejně jako boty. Vše naživo a pěkně od podlahy.

Organizační vedoucí souboru: Radim Zajíček
Primáška muziky: Helena Kohoutková
http://www.formani.wz.cz

 


 

CHAIRE Příbram

Vokálně instrumentální soubor dobových nástrojů Chairé byl založen v lednu roku 1999 ve Waldorfské škole v Příbrami. Název si vypůjčil z řecké mytologie. Chairé byla dcerou Érota a Psyché a znamená radost. Dodnes se v Řecku lidé zdraví pozdravem „chairé“ – „buď zdráv“. Soubor si tento pozdrav překládá: „Udělám vše pro to, abych tě svou hudbou uzdravil,“ a touto ideou se řídí na každém svém koncertě.
Za dobu svého trvání soubor odehrál stovky koncertů v Čechách i v zahraničí. Ve svém bohatém repertoáru soubor Chairé začal oživovat českou a evropskou anonymní, duchovní a lidovou píseň období goti ky, renesance, baroka a klasicismu. Zároveň nastudoval program českých a evropských koled, písně ročního koloběhu, písně třiceti leté války a renesanční tance.

Umělecký vedoucí souboru: Josef Krček
http://www.chaire.cz/

 



CHOREA HISTORICA Praha

Soubor Chorea Historica založila v roce 2000 doc. Eva Kröschlová, a pod jejím odborným vedením se skupina zabývá studiem a poučenou interpretací dobového tanečního projevu. Základem práce jsou rekonstrukce choreografi í tanečních mistrů rané a pozdní renesance, baroka i 19. století. Nevyhýbáme se však ani vlastní tvorbě na původní dobové hudební skladby. Soubor v současnosti tvoří pět párů, tj. deset tanečníků a tanečnic, kteří mají zkušenosti s účinkováním také v jiných tanečních, folklorních, divadelních či šermířských souborech. Soubor pravidelně vystupuje na různých hudebních festivalech, např. Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, Mezinárodní festival dvorských tanců Krakow, Festival staré hudby Český Krumlov, Letní slavnosti staré hudby v Praze, Festival komorní hudby Český Krumlov, Festival Devět bran Praha, v rámci Dnů evropského dědictví EHD a na samostatných koncertech v České republice i v zahraničí.

Umělecká vedoucí souboru: Eva Kröschlová
http://www.choreahistorica.cz/

 



JIZERA Liberec

Folklorní soubor Jizera byl založen 1. června 1986 manželi Knajblovými. Jevištně zpracovává folklorní materiál z Podještědí, Pojizeří a Podkrkonoší především podle zápisů sběratele prof. Pavla Krejčího. Typickými tanci našeho regionu jsou mateníky, šotyše, šlapáky, řezanka, krajcpolka a mnoho dalších. Tanečníci i muzikanti vystupují v podještědských krojích, které byly vyrobeny podle původních historických předloh a archivních záznamů.

Organizační vedoucí souboru: Dalibor Tuž
Vedoucí taneční složky: Radka a Vladimír Dědečkovi
Vedoucí muziky: Dalibor Tuž
http://www.jizera.wz.cz/

 



KOHOUTEK Chrudim

Náš Kohoutek kokrhá již čtvrt století , tedy ten chrudimský, národopisný. Náš Kohoutek nejenže kokrhá, on i hraje, tancuje a zpívá všechno a na všechno z okolí Chrudimska, Nasavrcka a nebojíme se říct i z Polabí. Kusy, které servírujeme svým divákům snad pobaví (Hrušky, Píseň o kafe...), dovedou k zamyšlení (Člověče, kdož jsi kolivěk), představí lidovou látku ve scénické podobě (Kohouti , Ze Sadské, Píseň o prachy...) a také vyvolají diskuze (Nesahej mi na kolínka...). Právě za pestrost repertoáru a mnohdy nezvyklý přístup k tématům si soubor vysloužil ocenění jako nejvýraznější soubor roku 2008 v anketě Foskar.

Vedoucí souboru: Josef Mádlo
Umělecká vedoucí souboru: Šárka Kratochvílová
Primáš muziky: Tomáš Dostál
http://www.nskohoutek.cz

 



KUŘÁTKA Chrudim

Vznik souboru Kuřátka se datuje do roku 1994. Za dobu své existence se soubor v Chrudimi a okolí vyprofiloval jako sdružení, které se věnuje výchově a rozvoji nejmladší generace v oblasti poznávání lidových tradic, tanců, písní i udržování zvyků. V souboru působí tanečníci a muzikanti především školního věku ve dvou věkových složkách – předškolní Zrníčka a školou povinná Kuřátka. Horní věková hranice je neomezená, což dokazuje především lidová muzika složená z hráčů nejrůznějšího věku – studenti, dospělí, nebo i malí začínající muzikanti. Nejvíce podkladů ke zpracování čerpá soubor na Poličsku a v okolí Hlinska. Děti vystupovaly na presti žních festi valech v Čechách i v zahraničí. Ovšem díky stálému kontaktu s kulturně živým prostředím se děti s lidovou kulturou seznamují v celé šíři, nikoli pouze za účelem jejího uměleckého zpracování. Tím se soubor zařadil k významným uměleckým tělesům v srdci republiky, na Horácku.

Vedoucí souboru: Mgr. Radka Ehrenbergerová
http://kuratka-chrudim.cz/

 



LIDOVÁ MUZIKA Z CHRÁSTU Chrást

Lidová muzika z Chrástu je folklorním souborem při ZUŠ Chrást. Muziku založila v roce 1996 Zuzana Klepalová. V repertoáru má lidové písně především ze západních a jižních Čech v úpravách Zuzany Klepalové, Vojtěcha Kouby, ale i Marka Janaty, Davida Slouky a dalších. Snahou souboru je co nejvíce zaujmout diváka především zajímavými hudebními úpravami, vlastním průvodním slovem i zapojením všech interpretů. Muzika používá tradiční i netypické rytmické nástroje. Soubor vystupuje v kostýmech, které jsou stylizací plzeňského městského kroje konce devatenáctého století .

Vedoucí souboru: Vojtěch Kouba, Roman Kaas
http://www.chrlis.wz.cz/

 



LIPKA Pardubice

Folklorní soubor Lipka, který vznikl v roce 2007 při Kulturním domě Dubina v Pardubicích, navazuje svou činností na bohatý odkaz Souboru písní a tanců Lipka. Na počátku činnosti tohoto souboru byl roku 1981 zájem několika jedinců vybudovat v regionu národopisný kolektiv, který by pak na veřejnosti prezentoval bohaté lidové umění oblasti Polabí.
V současné době již sdružuje přibližně 25 nadšených tanečnic, tanečníků, muzikantek a muzikantů. Repertoár souboru tvoří písně a tance především z Pardubicka, Hradecka, Chrudimska a českého Horácka.

Vedoucí souboru: Michal Doubek
http://www.fslipka.cz

 



PERNÍČEK a MARCIPÁNEK Pardubice

Dětský folklorní soubor Perníček vznikl v roce 1986 při Základní umělecké škole Havlíčkova v Pardubicích. Pracuje v něm na sto třicet dětí ve věku od čtyř do osmnácti let v pěti věkových kategoriích, přičemž každé oddělení je schopno uskutečnit samostatné vystoupení. Přípravné a nejmladší oddělení se jmenuje Marcipánek. V souboru pracují tři dětské lidové muziky. Repertoár souboru tvoří především lidové písně a tance z okolí Pardubic a oblasti Polabí. Těžiště tvorby spočívá na souvislých temati ckých blocích věnovaných různým obdobím ročního cyklu (Vítání jara, Koulelo se, koulelo, Vánoční koledování apod.) a lidského života (Svatební, Košilanda, Škola atd.).

Vedoucí souboru: Blanka Slouková, Lenka Šťastná
Vedoucí souboru: Iva Dostálová, Michal Doubek
http://www.pernicek.tym.cz/

 

 



POLENO Bratislava

Členové folklorního souboru Poleno jsou mladí lidé ve věku od šestnácti do dvaceti pěti let. Soubor je osobitý zejména tí m, že do tanečních kompozic vnáší mluvené slovo, že svoje choreografi e ozvláštňuje vti pem a humornou nadsázkou, že tradice představuje novodobým a netradičným způsobem a také tí m, že folklor aktualizuje. Vedle žertovně laděných tanců, za které soubor získal významná ocenění doma i v zahraničí, jsou součástí přibližně devadesáti minutového repertoáru také tradičně koncipované tance a pěvecké bloky z různých regionů Slovenska (Liptov, Horehron, Podpoľanie, Šariš, Zemplín atd.). K programové skladbě souboru patří i dvě celovečerní taneční komedie Batoh a Ženiť sa je ľudské. Se souborem spolupracuje textař Zdenko Jašek a skupina Ľudová hudba Petra Kuštára.

Vedoucí souboru: Viera Eliášová
http://www.poleno.org/

 



PROMNI Varšava

Folklorní soubor Promni byl založen v roce 1972 a dnes sdružuje přibližně stovku tanečníků a zpěváků, kteří jsou studenty či absolventy varšavských škol. Hudebníci jsou většinou absolventy hudební akademie Frederica Chopina ve Varšavě. Repertoár souboru tvoří především polské národní tance (polonéza, mazur, krakoviak) stejně jako jevištní úpravy tradičních rodinných i výročních obřadů (svatba, masopust).
V roce 2008 soubor oslavil své 35. výročí.

Vedoucí souboru: Radek Puszylo
http://www.promni.pl/

 



RADOST a HOLOUBEK Pardubice

Soubor Radost působí již třicet dva let v Domě dětí a mládeže Alfa v Pardubicích. Tancují v něm děti od čtyř let až po dospělé. Za dobu svého trvání procestoval mnoho našich i zahraničních festivalů. Několikrát reprezentoval náš kraj na národních přehlídkách a přivezl si uznání i ze zahraničí. V loňském roce reprezentoval Pardubice na Světovém dětském festi valu v Turecku a Venezuele a letos se chystá do Polska, Německa a Makedonie. Soubor je spolupořadatelem festi valu Tradice.

Vedoucí souboru: Jitka Vítková
Vedoucí muziky: Radim Koppitz

 



ROZMARÝNEK Praha

Muzika Rozmarýnek vznikla jako muzika dětského souboru a je složena z další generace bývalých členů Vycpálkova souboru, ale také z hrajících tanečníků tohoto souboru. Muzika si během let vytvořila vlastní, osobitý repertoár. V současné době spolupracuje s taneční složkou Vycpálkovců.

Vedoucí muziky: Karel Mahelka

 



VLČNOVJAN Vlčnov

Folklorní soubor Vlčnovjan byl založen v roce 1972, a již od doby svého vzniku pomáhá udržovat zpěvnost a taneční bohatství obce, která je proslulá barevností kroje i množstvím dochovaných lidových tradic, z nichž nejznámější je každoroční květnová jízda králů.
Soubor se při zpracování písňového a tanečního materiálu zaměřuje především na Vlčnov a blízké okolí – oblast Uherskobrodska, moravské Kopanice a luhačovické Zálesí. Ve svém repertoáru má řadu variant točivých (sedlckých) tanců, charakteristi ckých pro tu kterou obec, např. vlčnovské, dolněmčanské, nivnické, korytňanské nebo brodské sedlcké. Zpracovává také mužské tance typické pro svůj region – verbuňk, fašankový mečový tanec Pod šable nebo šavlový tanec, který představuje mladé muže z družiny jízdy králů. Každoročně se jako domácí soubor účastní vlčnovské jízdy králů a také slavností vína v Uherském Hradišti . Za více než třicet let své existence navští vil Vlčnovjan řadu folklorních festivalů v České a Slovenské republice, představil se v řadě zemí Evropy i Asie. Soubor doprovází cimbálová muzika Čardáš, u které se na primášském postu vystřídal Jan Špirit a Petra Šimková.

Vedoucí taneční složky: Marta Kondrová
Vedoucí muziky: Antonín Juriga
Organizační vedoucí souboru: Vladimír Turzík
http://www.vlcnovjan.ic.cz/

 



VYCPÁLKOVCI Praha

Soubor písní a tanců Josefa Vycpálka vznikl v roce 1947 v Praze a je jedním z významných zakladatelů a inspirátorů novodobého rozvoje českého folklorního hnutí. Je pojmenován po profesoru Josefu Vycpálkovi (1847-1922), jedné z osobností českého národního obrození a autoru ojedinělé sbírky českých lidových tanců. Láska a úcta k českým lidovým písním a tancům, k lidovým zvykům, krojům a nástrojům dovedla soubor k vrcholům stylizační i reprodukční úrovně. To potvrzuje ryzí, stále živý zvuk jména souboru, přátelsky nazývaného Vycpálkovci. Současný repertoár je z autorské dílny choreografky Daniely Stavělové.

Vedoucí souboru: Pavlína Čermáková
Umělecká vedoucí taneční složky: Daniela Stavělová
http://www.vycpalkovci.cz/

Tento projekt se uskutečňuje za finanční­ podpory Ministerstva kultury, Královéhradeckého a Pardubického kraje a statutárních měst Hradec Králové a Pardubice

Hlavní partneři festivalu

Partneři festivalu

Mediální partneři

Facebook